Så er der nyt fra Den Kinesiske Mur
Stenildhøjdalen 155 er netop kommet til salg til hele 3.595.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aars.
Nedtællingen er startet til det årlige Himmerlandstræf, som finder sted om blot syv dage. Dette år lover vejrudsigten masser af sol til festlighederne.
Himmerlandstræf inviterer alle til en weekend med grin, gensyn og gode historier på Markedsvej. Deltagerne kan glæde sig til at mødes med både gamle og nye bekendtskaber, hvor samtalerne vil genoptages, som om tiden stod stille.
På Facebook opfordres deltagerne til at dele billeder af deres faste træfmakker eller den ven, der altid er den sidste til at gå i seng.
Aars Teater Bio ønsker at sprede lidt ekstra sommersol til deres biografgæster med en særlig overraskelse. Biografen viser nemlig musicalfilmen “Michael”, der lover en stemning fyldt med musik, god energi og masser af sommerhygge.
Filmen er en del af deres "Hot Summer Surprise"-tema, og billetter kan allerede nu bestilles. Aars Teater Bio opfordrer alle til at sikre sig en plads til denne musikalske oplevelse, der skal nydes med popcorn og godt selskab.
Foråret er landet, og hos MTH Biler markeres det med åbent hus den 30. og 31. maj. Her kan besøgende gå på opdagelse i et bredt udvalg af velholdte brugte biler, og opleve den nye Toyota C-HR+ helt tæt på.
Så er der nyt fra Spar Suldrup
Aars Kirke inviterer til en stemningsfuld midsommerkoncert fredag den 19. juni 2026 klokken 19:00. Arrangementet byder på smukke og drømmende sange udført af Morten Porsborg og Christine Hjort Bjerre, som vil synge numre fra blandt andet Danmark, England og Frankrig.
Koncerten akkompagneres af Jan Mygind og lover en aften fyldt med inderlig musik i kirkens særlige atmosfære. Dette musikalske arrangement giver lokalsamfundet mulighed at nyde kulturelle oplevelser i deres nærmiljø.
Aars Gymnastikforening er næsten helt klar til den nye sæson, men mangler stadig den sidste brik for at kunne starte med fuldt hold. Foreningen søger nemlig en instruktør eller et makkerpar til "Mor, Far og Barn"-holdet, som træner om søndagen.
Holdet, som byder på leg og bevægelse for både børn og forældre, leder efter nogen med lyst til at skabe glæde og gode oplevelser. Foreningen understreger, at man ikke behøver at være ekspert, men at det vigtigste er lysten til at deltage og bidrage til fællesskabet.
Interesserede kan kontakte Aars Gymnastikforening for mere information eller henvende sig til bestyrelsen, hvis de kender nogen, der passer til rollen.
Aars Teater Bio har afsløret en spændende sommeroverraskelse, der garanterer at animere biografsalen. En unik musikalsk filmoplevelse er planlagt, men titlen forbliver indtil videre en hemmelighed.
Den lokale biograf inviterer spændte film- og musikelskere til at holde øje med deres Facebook-side, hvor den store afsløring finder sted i morgen kl. 18:00. Publikum kan forvente en stemningsfuld aften fyldt med musik og underholdning i form af en 'Hot Summer Musical'.
Medlemmer af Aars Rotary Klub deltog i en lærerig aften på Vesthimmerlands Gymnasium, hvor Matthew præsenterede Ranum Efterskoles forskellige tilbud. Denne præsentation belyste efterskolens mange muligheder for unge både fra Danmark og internationalt.
Klubben fremhæver Ranum Efterskole som en institution, man i Vesthimmerland kan være stolt af, hvilket blev tydeligt under arrangementet.
Så er der nyt fra Spar Suldrup
Så er der nyt fra MTH Biler
Aars Håndboldklub meddeler, at en af deres lovende spillere, Sille Munkholm Nielsen, er blevet udtaget til DanskHåndbolds medietræning for piger årgang 2010. Begivenheden finder sted i Vejen i weekenden fra den 29. til 31. maj.
Klubben opfordrer støttere til at give Sille et like og sende en kommentar som opbakning til hendes deltagelse. Deres Facebook-opslag er fyldt med ros og tillykke til den unge håndboldspiller.