Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Aars

Lokalt nyt
4 timer siden

Aars Skole takker for hjælp til gyserarrangement

Aars Skoles gyserhold har sendt et stort tak til alle, der bidrog til arrangementets succes, der blev afholdt i forbindelse med Kimbrerfesten. Arrangementet fandt sted i Messecenteret, og takken omfatter både Henrik Dalgaard, Buddy og Aars Handelstandsforening.

Skolen anerkender især de modige deltagere, der kastede sig ud i gyserruten. For spændte konkurrence-deltagere vil vinderne af Twisted Fairytales blive annonceret på skolens Facebook-side på mandag.

Lokalt nyt
5 timer siden

Aars Kirke inviterer til H.C. Andersen aften med oplæsning og fællessang

Aars Kirke byder velkommen til en inspirerende aften dedikeret til H.C. Andersen onsdag den 5. november kl. 19.30 i AKS.

Arrangementet vil indeholde oplæsning af eventyret "Konen med æggene" samt fællessang med klassikere som "I Danmark er jeg født" og "Jylland mellem tvende have".

Både organist Jan Mygind og kirke- og kulturmedarbejder Marianne Klausen vil stå for aftenens program, der lover en hyggelig og kulturel oplevelse.

Alarm112
5 timer siden

Politi afslører svindel på nordjyske veje

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: Svinden og ulovligheder i trafikken. Læs uddrag fra politikredsens rapportmateriale. #politidk https://t.co/QRUPT8OEOR

Alarm112
5 timer siden

Brandvæsnet klaret efterslukning i rekordtid

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Branden er slukket og styrkerne har forladt stedet

Lokalt nyt
10 timer siden

Halloweenfest med uhygge i Svømmecenter Vesthimmerland

Svømmecenter Vesthimmerland lokker med gys og gru denne Halloween. Centeret har både Hajne og Hajkki 'på fri fod', hvilket tilføjer en frydefuld uhygge til besøget.

Fra klokken 11.00 til 17.00 kan besøgende også nyde en uhyggelig ansigtsmaling, som en del af Halloween-festlighederne. Svømmecenteret inviterer alle til at komme forbi og deltage i de spændende aktiviteter.

Lokalt nyt
11 timer siden

Nye Aars HK-strømper klar til salg hos håndboldklubben

Aars Håndboldklub har netop fået nye strømper på lager, der både løser manglen på rene, hvide strømper og støtter klubbens Børne- og Ungdoms Aktivitetsudvalg.

Strømperne fås til 65 kr. per par og 160 kr. for tre par i størrelserne 30-35, 36-40 og 41-45. Klubben opfordrer til køb via MobilePay og afhentning kan arrangeres ved at kontakte Karen Valsted Larsen. En del af salget går til børne- og ungdomsaktiviteter i klubben.

Lokalt nyt
11 timer siden

Aars 4H gård inviterer til halloween åbenthus lørdag

Aars 4H gård slår dørene op til en aften fyldt med halloween-spænding lørdag den 1. november fra klokken 17 til 20.

Besøgende kan glæde sig til uhygge i horror house, lave kreative halloween-ting og hygge sig i stalden blandt de søde dyr.

Derudover byder aftenen på hjemmelavet græskarsuppe samt kaffe og kage til de fremmødte. Arrangementet lover at blive en sjov og uforglemmelig oplevelse for både store og små.

Gården opfordrer også til at dele billeder og videoer af årets halloween-optog.

Lokalt nyt
12 timer siden

Renovering af Kimbrerfestens julehjerte i fuld gang

Kimbrerfesten har annonceret, at renoveringen af det populære julehjerte nu er i fuld gang. Den årlige begivenhed er blevet en tradition i området, og årets renovering udføres med hjælp fra de dedikerede elektrikere Mikael og Brian.

Messecentret faciliterer processen ved at lade arbejdet foregå i hal 2, hvilket giver et varmt alternativ til det kølige kyllingehus. Det genopfriskede julehjerte forventes at være klar til fremvisning d. 15. november, hvor det tændes sammen med julebelysningen og spreder julestemning i byen.

Lokalt nyt
12 timer siden

Ansigtsmaling og uhygge i Svømmecenter Vesthimmerland

Svømmecenter Vesthimmerland byder børnene velkommen til en kreativ dag med ansigtsmaling onsdag. Fra klokken 11 til 17 kan de yngste få malet ansigter af centerets dygtige livreddere, som har kastet sig over den (u)hyggelige kunstform.

Gæsterne kan forvente, at svømmecenteret er fyldt med (u)hyggelige børn, men det er alt sammen en del af den festlige stemning, der har spredt sig. Begivenheden er en del af #voresvesthimmerland-initiativet og lover en sjov oplevelse for hele familien.

Lokalt nyt
30-10-2025 15:50

Hjalte Norup fejrer 100 førsteholdskampe for Aars IK

Hjalte Norup blev søndag hædret i forbindelse med sin førsteholdskamp nummer 100 for Aars Idræts Klub. For at markere denne milepæl modtog han blomster fra sin ven og det nyeste medlem af seniorudvalget, Mathias Hjorth. Selvom Hjalte kunne have ønsket sig flere kampe, blev dette bremset af tidligere skader og personlige forpligtelser.

Udover at have haft en stor fodboldkarriere i klubben, bidrager Hjalte også flittigt til klubbens sociale aktiviteter, herunder træning af de yngre spillere i "Små Fødder" og samarbejde med lokale skoler. Aars IK værdsatte også Mathias Hjorths indtræden i seniorudvalget, mens klubben fejrede de mange bidrag fra klubbens dedikerede medlemmer.

Lokalt nyt
30-10-2025 15:15

Jysk i Aars donerer pallereoler til Kimbrerfesten

Kimbrerfesten har nu fået nye pallereoler takket være en generøs donation fra Jysk i Aars. Butikken er i gang med en ombygning og besluttede derfor at give deres aflagte reoler til den lokale fest i Aars.

Kimbrerfesten udtrykker stor taknemmelighed over donationen, som med glæde vil blive taget i brug. Den lokale støtte ses som en positiv forstærkning for de kommende arrangementer.

Boligmarked
30-10-2025 13:11

Netop kommet til salg: Markedsvej 14 en af Aars’ dyreste adresser

Markedsvej 14 er netop kommet til salg til hele 3.498.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aars.

Netop kommet til salg: Markedsvej 14 en af Aars’ dyreste adresser
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
30-10-2025 11:45

Aars Skoles 5. og 6. årgang samlede 3645 kr. til BørneTelefonen

Aars Skole takker for stor opbakning til "Bag for en sag", hvor både 5. og 6. klassetrin plus forældre jævnede kræfter for at støtte et godt formål.

Eleverne tilbragte tid både i skolekøkkenet og derhjemme for at bidrage med lækre kager. Trods regnvejr stod de tålmodigt i kø for at sikre, at indsamlingsprojektet blev en succes. Der blev indsamlet hele 3645 kroner til BørneTelefonen gennem kagesalget, og arrangementet modtog flot opbakning fra både elever og forældre.

Lokalt nyt
30-10-2025 09:25

Freestyle-gudstjeneste i Aars kirke med Harry Potter tema

Aars kirke inviterer til en anderledes oplevelse i morgen aften, torsdag den 30. oktober, i forbindelse med Open by Night og Halloween i Aars by.

Gudstjenesten, med titlen "Harry Potter & Kærlighedens Magi", finder sted fra kl. 16.30 til ca. 18.00 og byder på en tematiseret rundvisning med inspiration fra den populære bogserie.

Arrangementet ledes af kirke- og kulturmedarbejder Marianne Klausen samt sognepræsterne Lone Primdahl Dolmer, Henrik Kildahl, Cecilie Juul Rasmussen, Lotte Lyngby og Jens Jacob Jensen, der guider deltagerne gennem de forskellige stationer i kirken.