Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Aars

Lokalt nyt
2 timer siden

Elever fra 0.b besøgte borgmesteren i Aars

De yngste elever på Aars Skole, 0.b, har kastet sig over det højaktuelle emne kommunalvalg. Som led i undervisningen blev klassen inviteret til rådhuset for at møde borgmesteren.

Her fik børnene et indblik i borgmesterens daglige arbejde og oplevede selv stemningen i byrådssalen. Besøget gav eleverne en førstehåndsoplevelse af det lokale demokrati, som kun få børn i den alder kan prale af.

Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Alarm112
17 timer siden

Politiet advarer: stop spirituskørsel nu!

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: Stop altid spirituskørsel. Få gode råd til, hvordan du gør - og læs alt om straffen for spritkørsel https://t.co/WN0rTw8pew #politidk #sikkertrafik

Opslagstavlen
Sponsoreret
19 timer siden

Nyt fra MTH Biler

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Lokalt nyt
20 timer siden

Årets senior-afslutningsfest i Aars IK blev en festlig begivenhed

I lørdags summede Aars IK's klubhus af festligheder, da klubben holdt sin årlige senior-afslutningsfest. Med imponerende 65 deltagende dame- og herresenior spillere formåede festen at tømme klubhusets forråd af drikkevarer, mens kun en smule sodavand var tilbage dagen derpå. Festlighederne krævede endda nye forsyninger undervejs, og klubhuset lukkede først ved 4:30-tiden.

Arrangementet bød på mad fra Restaurant Messen og traditionel pokaluddeling til spillere fra diverse hold. Blandt højdepunkterne blev Dameseniors oprykning til Jyllandsserien fejret, mens Herrernes Serie 1, 3, og 4 kunne se tilbage på flotte præstationer. Klubben ser allerede frem til den næste sæson i 2026.

Alarm112
20 timer siden

Eftersøgning af 76-årig kvinde fra Vognsild ved Aars fortsætter

Politiet fortsætter eftersøgningen af en 76-årig kvinde, der forlod sit hjem i Vognsild ved Aars søndag aften. Myndighederne opfordrer borgere i området til at kigge grundigt efter i deres haver og udhuse i håbet om at finde kvinden.

Eftersøgning af 76-årig kvinde fra Vognsild ved Aars fortsætter
Kilde: Nordjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Aars Kirkes børneklub udforsker skabelsen med kreative aktiviteter

Aars Kirke inviterer alle børn i alderen fire år og op til deres børneklub, der finder sted i AKS – Aars Kirke/kultur og Sognehus. Hver anden lørdag fra kl. 10 til 12 mødes børnene for at lære om Gud, lege og deltage i forskellige aktiviteter, altid med en lille forfriskning inkluderet.

På lørdag, den 8. november, er temaet den tredje skabelsesdag: "Gud skaber træer og planter." Børnene opfordres til at deltage i kreative workshops, hvor de selv skal lave træer og planter. Initiativet er åbent for alle interesserede børn, der blot kan møde op på dagen.

Alarm112
05-11-2025 13:31
Kilde: Nordjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
05-11-2025 12:22
Alarm112
05-11-2025 12:04

Tankvogn hjælper med stor brand i Aars

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er fremme på stedet. Station Aars er kaldt til assistance med en tankvogn

Lokalt nyt
04-11-2025 17:10

Aften om H.C. Andersen i Aars Kirke onsdag aften

Aars Kirke inviterer alle interesserede til en aften dedikeret til H.C. Andersens liv og værker onsdag den 5. november kl. 19.30. Arrangementet finder sted i AKS, hvor deltagerne kan glæde sig til oplæsning af eventyret "Konen med æggene".

Organist Jan Mygind og kirke- og kulturmedarbejder Marianne Klausen står for aftenens program, som også inkluderer fællessang med kendte danske sange som "I Danmark er jeg født" og "Jylland mellem tvende have". Det er en oplagt mulighed for at dykke ned i den danske kulturarv.

Lokalt nyt
04-11-2025 09:10

Vindere af eventyrlig konkurrence fundet på Aars Skole

Aars Skole har fundet vinderne af deres konkurrence i forbindelse med Twisted Fairytales. Deltagerne skulle gætte rigtigt på en række eventyr, og de dygtige vindere blev belønnet med direkte besked om deres succes.

Juliane, Iben Wammen og Sophie Duedal gættede rigtigt på en række kendte eventyrfigurer, herunder Snehvide, Rapunzel og Rødhætte. Skolen udtrykker stor taknemmelighed til alle, der deltog i både arrangementet og konkurrencen, og hylder vinderne med varme og klapsalver i deres Facebook-opslag.

Opslagstavlen
Sponsoreret
03-11-2025 22:10
Lokalt nyt
03-11-2025 17:30

Anders og Bent Bro holder julekoncert i Aars Kirke

Aars Kirke inviterer til en særlig julekoncert med far og søn-duoen, Anders og Bent Bro, den 30. november kl. 14.00. Dette er en del af deres mere end 20-årige tradition med musikalske foredrag.

Koncerten, der kombinerer klassiske julesange og -salmer med vestkystviser, byder på fællessang, der skaber en varm og festlig atmosfære. Publikum inviteres til at synge med og opleve den hyggelige stemning, som duoen er kendt for at skabe.

Billetter kan købes via Place2book, og overskuddet fra koncerten går til kirkens velgørende formål. Dørene åbner kl. 13.30.

Alarm112
03-11-2025 13:31
Kilde: Nordjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
03-11-2025 11:50

Stor Halloween-succes på Aars 4H gård

Aars 4H gård har netop afsluttet en vellykket Halloween-begivenhed, der trak mange besøgende til. Med udklædningskonkurrencer og spøgelsesjagt skabte arrangementet festlige rammer for alle deltagende.

Vinderne blev fundet blandt mange kreative kostumer og ivrige spøgelsesjægere. Den blodige Hulk blev kåret som vinder af udklædningskonkurrencen. I spøgelsesjagten var det Simon Casper, der efter lodtrækning blandt de bedste svar blev kåret som vinder.

Aars 4H gård takker alle besøgende for deres deltagelse og antyder, at lignende arrangementer kan forventes næste år. Følg deres Facebook-side for kommende juleaktiviteter og mere information.