Aars Kirke inviterer til en særlig gudstjeneste søndag den 12. april kl. 09:30, hvor teksten vil blive præsenteret på storskærm for at imødekomme hørehæmmede. Præsterne Søren Skov Johansen og Jens Jacob Jensen vil lede højmessens ceremoni.
Efterfølgende bydes der på gratis kaffe med brød i Aars Kirke/kultur og Sognehus. Her vil Søren Skov Johansen tale om fremtidige initiativer for hørehæmmede. Alle deltagere har mulighed for at stille spørgsmål omkring høretilgængelighed i kirken.
Tilmelding til kaffearrangementet og gratis transport indenfor provstiet kan ske via kirkekontorets kontaktoplysninger. Alle er velkomne til at deltage.
Aars Svømmeklub var vært for Skole OL i svømning onsdag, og det blev en dag fyldt med energi og engagement. Elever fra flere skoler deltog i en række vanddiscipliner, hvor samarbejde og klassefællesskab spillede en central rolle.
Vinderne blev 4a fra Østermarkskolen og 5a fra Vestrup skole, der strålede i deres respektive årgange. For at gøre dagen mulig hjalp 15 frivillige med at afvikle arrangementet, der blev en stor succes.
Klubben fremhæver den store indsats fra både elever og lærere, som alle bidrog til en fantastisk dag i svømmehallen.
Aars motocross klub ser frem til en begivenhedsrig dag på lørdag, hvor medlemmer og ikke-medlemmer kan deltage i en arbejdsdag, der varer fra 9 til 12. Klubben byder på Slagterens frikadeller og kartoffelsalat samt en hyggelig atmosfære.
For dem der deltager i arbejdsdagen, er der mulighed for at træne på banen fra 12 til 16. Baneholdet har sørget for, at begge baner er i topform, og arbejder på at gøre storbanen klar til brug.
Dagens opgaver inkluderer nedtagning af hegn, opbygning af ny parkferme og forårsoprydning. Deltagerne opfordres til at medbringe en skovl, batteri boremaskine og godt humør.
Så er der nyt fra Spar Suldrup
Så er der nyt fra Spar Suldrup
Så er der nyt fra AniCura Familiedyrlægerne Aars
Så er der nyt fra MTH Biler
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Aars Svømmeklub danner i dag rammen for en livlig Skole-OL, hvor elever fra seks lokale skoler, herunder Aars Skole og Østermarkskolen, dyster i forskellige discipliner.
Svømmehallen summer af aktivitet, mens eleverne kaster sig ud i konkurrencer som forhindringsbane, vandpolo, bjærgning og stafetter. Her arbejder hele klasser sammen for at samle point.
Klubbens 15 frivillige sørger for, at arrangementet kører gnidningsfrit, mens de unge svømmere giver den gas i bassinet.
En villa i 9600 Aars blev udsat for indbrud tirsdag den 17. marts mellem kl. 8 og 9. Tyven skaffede sig adgang til boligen ved at knuse en rude i et kældervindue og låste efterfølgende kælderdøren op via den indvendige vrider. Det formodes, at tyven forlod stedet på samme måde.
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er fremme med otte mand og fire køretøjer til en mindre brand i et to-plans hus. Branden er under kontrol og skadeservice er rekvireret til røgsanering af huset.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Aars.
Dybvad Mølle Vej 5 er netop kommet til salg til hele 3.495.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aars.
Aars Svømmeklub byder i aften velkommen til et spændende kravtidsstævne i Vesthimmerlands Svømmecenter, hvor klubbens svømmere har muligheden for at forbedre deres personlige rekorder.
Arrangementet giver deltagerne chancen for at opnå vigtige kravtider i en hyggelig og energisk atmosfære. Svømmeklubben ser frem til en hurtig aften med masser af svømmegæld og entusiastisk opbakning fra tilskuere.
Aars Håndboldklub oplyser på Facebook, at Bolig, Bil og Fritid 2026 åbner dørene for besøgende i weekenden med fri adgang. Messen finder sted i Messecenter Vesthimmerland den 21. og 22. marts fra klokken 10 til 16.
Arrangementet byder på mere end 60 udstillere, et stort blomstermarked og mange smagsprøver. Besøgende kan også glæde sig til at gå på opdagelse blandt et bredt udvalg af varer på det lækre foodmarket. Det er en oplagt mulighed for at blive inspireret og finde gode tilbud i den livlige messestemning.
Aars Svømmeklub er vært for en spændende dag med Skole OL i svømning, der finder sted i dag, onsdag, i svømmehallen. Her mødes skoleklasser i et opgør præget af holdånd og sportsglæde.
Eleverne deltager i diverse sjove vandaktiviteter og konkurrencer. Der bydes blandt andet på stafetter, forhindringsbaner og samarbejdsøvelser, som udfordrer både klassefællesskabet og det individuelle mod. Dagen er fyldt med aktivitet og forventning blandt de unge svømmere.