I weekenden byder Kimbrerfesten på en storslået festmiddag i Danseteltet, lørdag den 5. september kl. 18.00. Deltagerne kan se frem til en herlig aften med både gastronomi og glæde, leveret af Restaurant Messen.
Aftenen byder på billig bar og masser af dans, akkompagneret af levende musik af Volf & JB, der igen topper programmet med deres energiske optræden. Når bandet ikke er på scenen, vil DJ Allan Jensen spille både klassiske og nye hits for at holde festen i gang.
Billetter til denne uforglemmelige aften kan købes hos Aars Vinhandel - Vinoble for en pris af 250 kr.
Laden Gislum åbner igen dørene for haveentusiaster, når de inviterer til Have-Kig de kommende måneder. Arrangementerne finder sted søndag den 23. august og 20. september fra kl. 13.30 til 16.30.
Besøgende kan nyde en hyggelig søndag uden tilmelding, helt gratis og med fri parkering. Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, kage og drikkevarer, som kan nydes i både den åbne have og på de overdækkede terrasser. Susanne og Morten glæder sig til at byde alle velkommen.
Fra 12. august 2026 vil Laden Gislum begynde at bringe nyheder og information udelukkende via deres firmaside på Facebook. Opslaget fra Susanne og Morten understreger, at alle kommende arrangementer fremover vil blive annonceret på denne platform.
De opfordrer deres følgere til at klikke ind på den nye side for at holde sig opdateret og sikre sig pladser til fremtidige begivenheder. Laden Gislum ser frem til at byde deres Facebook-venner velkommen på den opdaterede informationsplatform.
Kølig start, lun eftermiddag. Dagens vejr lægger ud stille, men temperaturen stiger hurtigt, og dagen ender med rigtig sommerstemning.
Så er der nyt fra MTH Biler
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Aars Håndboldklub rækker ud til medlemmer og venner af klubben med en opfordring til at hjælpe ved årets Kimbrerfest. Med festen nært forestående mangler klubben stadig frivillige til at dække de sidste vagter.
Der er mange forskellige opgaver at vælge mellem, fra Tippi Baren og billetkontrol til opvask og oprydning. Frivillige kan melde sig til at hjælpe fredag, lørdag eller til nedtagning mandag. Klubben opfordrer interesserede til at tage kontakt via Facebook eller SMS til dagens kontaktperson.
Kimbrerfesten repræsenterer ikke blot en god mulighed for hygge og samvær, men støtter også klubben økonomisk. Takket være de mange engagerede frivillige er arrangementet muligt, og klubben ser frem til at tilbringe nogle gode dage sammen.
Så er der nyt fra Den Kinesiske Mur
Aars Kirke åbner dørene for Tirsdagscaféen i AKS, hvor lokale borgere kan mødes til hyggelige stunder over kaffe og brød. Arrangementet finder sted tirsdage i de lige uger og er en kærkommen lejlighed til socialt samvær.
Den næste Tirsdagscafé afholdes den 18. august fra kl. 14.30 til 16.00. Alle interesserede er velkomne, og det er gratis at deltage. Aars Kirke håber at se både nye og kendte ansigter i Sognehuset.
Aars Svømmeklub inviterer børn i alderen 3-4 år til at deltage i deres hold "Barn med forældre", hvor tryghed i vandet er i fokus.
Holdet er designet til at lære børn at flyde, dykke og plaske omkring i vand gennem leg og sjove aktiviteter. En forælder deltager aktivt i vandet, hvilket skaber en tryg og hyggelig oplevelse for både barn og voksen.
Svømmelektionerne finder sted i Svømmecenter Vesthimmerland og Farsø Svømmehal på udvalgte ugedage. Interesserede kan finde yderligere information og tilmelde sig via klubbens Facebookside.
Så er der nyt fra SB Lindgaard A/S
Tour de Aars inviterer i ugens løb alle interesserede til at deltage i en konkurrence om en ny cykelhjelm. Konkurrencen er åben for allerede tilmeldte deltagere, der kan angive, hvilken dag i ugen de ønsker, at vinderen skal trækkes ved at kommentere på opslaget.
Præmien er sponsoreret af Tour de Aars, og lodtrækningen afgøres blandt de tilmeldte på den dato, flertallet vælger via kommentarerne. Arrangørerne understreger, at konkurrencen ikke er tilknyttet Facebook eller Meta. Yderligere oplysninger om tilmelding og konkurrencebetingelser findes via angivet link.
Kimbrerfesten får i år et nyt indslag, når Gundestrup Savværk Alpehytten slår dørene op for besøgende. Den 60 kvadratmeter store hytte er indrettet som en ægte afterski-oplevelse med musik fra lokale DJ's og en bar bemandet af dygtige lokale bartendere.
Hytten, der er sponsoreret af Gundestrup Savværk og bygget med hjælp fra CHS Byg og frivillige, lover en festlig atmosfære med kolde fadøl og Jægerbombs. Deltagere i Kimbrerfesten har automatisk adgang til den nye festlokation, hvor der loves fuld knald på musikken og afterski-stemningen.
Tour de Aars opvarmningen er godt i gang, med kun 24 dage til det populære cykelevent løber af stablen igen. Arrangørerne deler deres begejstring på Facebook over udsigten til smil og cykelkørsler, der vil fylde vejene endnu en gang.
I år har Tour de Aars et særligt mål: at lokke endnu flere cykelentusiaster til at deltage. Arrangørerne opfordrer alle til at deltage i spredningen af budskabet ved at like, kommentere, dele opslaget eller tagge deres cykelvenner.
Interesserede deltagere kan tilmelde sig via en link til Sportstiming.dk, og arrangørerne håber, at denne mobilisering vil føre til en større tilslutning end nogensinde før.
Så er der nyt fra MTH Biler